LIZMÁR ELECTRIC KFT
Villamos mérőhelyek létesítése (amper és fázisnövelés)
Legtöbb kivitelező csak a fogyasztásmérő-szekrény telepítését, felszerelését tekinti megoldandó feladatnak, holott a mérőhely kialakítása a csatlakozási pont kijelölését követően határozható meg. Nem új követelmény, de napjainkban egyre fontosabb, hogy a fogyasztásmérőhely és a csatlakozási pont kiépítése kiviteli terv alapján kezdhető meg.
A csatlakozási pontot és a fogyasztásmérő helyét az engedélyes áramszolgáltató a villamosenergia-igénybejelentést követően műszaki gazdasági tájékoztatójában határozza meg. Az érvényben lévő Villamosenergia törvény a csatlakozási pont helyét, mint a közcélú hálózat és felhasználói hálózat tulajdoni határát határozza meg, de nem mondja meg, hogy ezt műszakilag hol kell létrehozni. Egy korábbi rendelet – 7/1970. (VI. 25.) NIM-rendelet 6.§-a – pontosan meghatározta a csatlakozási pont helyét, mely alapja lett a jelenleg is alkalmazott kijelölésnek. A korábbi rendelet szerint a csatlakozási pont függött a közcélú hálózat és a csatlakozóvezeték szabadvezetékes vagy kábelhálózati kialakításától, a vezetékkötések lehetséges elhelyezésétől (pl. szabadvezeték-oszlopon, tetőtartón, épületfalra szerelt fogyasztásmérő bemeneti kapcsain, kábelcsatlakozó-vezeték végpontján).
Minden lehetséges helyzetre kínálunk megoldást, falra szerelhető, földbe leásható vagy teljesen a talajba süllyeszthető, csoportos, egyfázisú és háromfázisú, szabadtérre alkalmazható mérőszekrények telepítésével.
Az elhelyezés szabályai
A fogyasztásmérő elhelyezésénél a biztonságos üzemelés szempontjait kell szem előtt tartani. Minden esetben problémamentesen, szükség esetén gyorsan megközelíthető, külső behatásoktól, az időjárás viszontagságaitól a lehető leginkább megkímélt helyet kell találni neki. Szűk, zárt, nedves belső térre semmiképpen nem eshet a választásunk.
Az egyik legfontosabb tényező a csatlakozóhely típusa. Az ön személyes igényei, preferenciái mellett ez határozza meg leginkább, hogy az ön által megbízott, regisztrált villanyszerelő végül pontosan milyen megoldást választ. Minden esetben fogadja meg a szakember javaslatait!
3×80 Amper áramerősség feletti igény esetén a mérés kialakításának tervét egyeztetni kell a szolgáltató szakembereivel, a jóváhagyásuk nélkül nem lehet megkezdeni a mérőhely kialakítását. A mérési tervet kizárólag a mérnöki kamara jegyzékében szereplő villamosmérnök készítheti csak el.
Amennyiben az adott ingatlan területén kettő vagy több felhasználási helyet szeretne kialakítani, akkor csoportos mérőhelyről beszélünk.
Amennyiben a csoportos mérőhely nem a telekhatáron vagy annak egy méteres körzetében kerül kialakításra, illetve négynél több felhasználási hely esetén szintén egyeztetni kell a csoportos fogyasztásmérőhely kialakításáról készített tervet a szolgáltató szakembereivel, szintén még a kivitelezés megkezdése előtt.
A villanyóra áthelyezése
Lakásfelújítás, irodaátalakítás alkalmával gyakran előfordul, hogy a villanyóra helyét kénytelenek vagyunk megváltoztatni. Leggyakrabban falak bontásakor, új ajtó- vagy ablaknyílások kialakításakor van szükség az átalakítás útját álló villanyóra áthelyezésére. Ritkábban pusztán esztétikai okokból dönthetünk az áthelyezés mellett. Legyen szó szabványos új mérőhely kialakításáról vagy a villanyóra áthelyezéséről, azt minden esetben a lakótéren kívül kell elhelyezni, amennyiben mód nyílik rá, az utcafronthoz közeli homlokzaton, törekedve arra, hogy a csatlakozóvezeték hossza a lehető legrövidebb legyen.
Amennyiben kérdése van, tanácsot kérne, keressen bizalommal!